Jak rozwiązać problem niebezpieczeństwa odpadów w postaci zużytych tuszów?

Według danych szacunkowych, w Polsce co roku sprzedaje się około 100-150 milionów sztuk różnego rodzaju materiałów eksploatacyjnych do drukarek i kserokopiarek. Niestety z tej liczby około 50-60% pustych kartridżów, wkładów trafia do odzysku. Pozostałe trafiają na śmietnik, przez co w dużym stopniu wpływają na zatruwanie środowiska naturalnego. Nie zdaje sobie z tego sprawy wielu użytkowników.

Niewiedza jest niebezpieczna

Brak świadomości wśród użytkowników urządzeń do drukowania jest głównym powodem, dla którego aż tak duży odsetek pustych wkładów jest nieodpowiednio składowanych jako odpad. Nie tylko niewiedza jest powodem tego problemu. Nieuczciwe i niezgodnie z prawem działa pod tym względem wiele przedsiębiorstw w Polsce. Ograniczają koszt związany z przyjazdem firmy, która posiada pozwolenie na odbiór zużytych materiałów eksploatacyjnych.

Nie wyrzucaj, zwracaj w odpowiednie ręce

Należy pamiętać, że przykładowo zużyty tusz do drukarki Brother jest niebezpiecznym odpadem. Nie bez powodu największe firmy produkujące materiały eksploatacyjne do drukarek tworzą specjalne programy mają na celu ochronę środowiska naturalnego. Potentaci na tym rynku również prowadzą serwis, który odbiera puste kasety. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej, a koszt wysyłki pokrywa producent.

Możliwość korzystania z produktów alternatywnych

Na terenie Polski coraz częściej myśli się o możliwości korzystania z produktów alternatywnych. Przykładowo tusz do drukarki Brother należy poddać odpowiedniemu procesowi recyklingu, tak aby materiał, z którego jest zbudowany mógł być ponownie wykorzystany. Zdaniem wielu specjalistów, każdy sprzedawca powinien prędzej czy później odebrać od swojego klienta pusty pojemnik po tonerze lub tuszu. Właśnie od takiego zwyczaju można rozpocząć walkę na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Dąży się również do tego, aby firmy i ich biura miały zagwarantowany proces utylizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *